Çevirmen ve Editör Alımı


Merhaba Arkadaşlar, Ekibimize Çevirmen ve Editör arıyoruz. Tercihimiz tecrübeli olmasıdır, lakin şu anda acil olarak editör ihtiyacımız var. bu yüzden eğer bu işi yapmaya hevesliyseniz, ve geçici hevesle başlamıyorsanız, seve seve öğretiriz.

İletişim: discordapp.com/invite/VJTQ4mY

KyoAni Yangını (Kundak)

Resmi makamların söylediğine göre japonyanın bir şehri olan kyoto’da, kişi bir animasyon stüdyosuna kundakçılık yaptı. En az 33 ölünün ve düzinelerde yaralının olduğu söyleniyor.

Polis raporuna göre 41 yaşındaki şüpheli, perşembe sabahı Kyoto Animation Studio’ya (Kyoto Animasyon Stüdyosu) zorla girerek etrafa petrol dökmeye başladı ve hemen ardından tutuşturdu.

Şüpheli tutuklanıp yaralılar ile beraber hastaneye kaldırıldı.

Japonya’nın Başbakanı Shinzo Abe bu hadisenin ardından şöyle bir konuşma yaptı “kelimelere dökmek için çok dehşet verici..” ve baş sağlığı diledi.

Kyoto Animation, aynı zamanda KyoAni olarakta bilinen firma, Film ve Grafik Novel (anime) üretiyordu, kaliteli projelerinden dolayı bir çok fanı olmasıyla biliniyordu.

-Vaka Nasıl Gelişti?
Perşembe, japonya saati ile 10:30’da üç katlı binada bir yangın başladı. Kurtarma çalışmaları hala devam ediyor.

Ayrıca Yerli medya’nın söylediğine göre olay bölgesinde polis bir bıçak buldu. NHK’nın (japon haber kanalı) dediğine göre şüpheli ateşi başlattığında “geberin” lafının denildiği duyulmuş.

Şüphelinin firma ile bağlantısı hala kesinleşmedi.

image

Görgü tanıkları, yüksek bir patlama ardından binayı hızla saran bir alevi tarif etti.

bir komşu şöyle konuştu; “Yanıkları olan insanlar gördüm, üzerleri bir şeyler ile kaplanmıştı. Aceleyle ambulansa ulaşmaya çalışıyorlardı.

İtfaiyeciler, İkinci katın Çatıya bağlandığı merdivenlerde 10 mağdur buldu, ve üst katta daha fazla insanın olmasından korkuluyor.

Japon yetkililer mağdurların öldüğünü ya da “kardiyo-pulmoner tutuklamada” olduğunu söyledi – Japonya’da ölen ancak ölümleri henüz resmi olarak teyit edilmemiş kurbanlar için rutin olarak kullanılan bir formülasyon.

Raporlara göre yangın başladığında binada 70 kişi vardı, 36 kişinin hastanede olduğu ve bazılarının kritik durumda olduğu söyleniyor.

-Şüpheli Kim?

Son raporlar şüphelinin eski bir çalışan olmadığını, ancak görgü tanıkları şüphelinin animasyon stüdyosuna öfkeli olduğu söylüyor.

Yangın başladıktan sonra bina’ya yakın olan bir tren istasyonuna doğru kaçtığını, ancak yere düştüğünü söylediler. Bazı raporlar Kyoto animasyon çalışanları tarafından kovalandığını söyledi.

Yakınlarda yaşayan 59 yaşındaki bir kadın, haber ajansı Kyodo’ya verdiği demeçte,”saçları yanmış bir kişi yerde yatıyordu ve kanlı ayak izleri vardı” dedi.

Bir komşunun dediğine göre, “Öfkeliydi ve Acı içinde görünüyordu, ama ayrıca sanki dargınmış gibide sinirliydi. adamdan “onu kopyaladın” gibi bir şey duydum.”

Asahi Shimbun Gazetesi, 61 yaşındaki bir komşunun, adamın “beni parçaladın.” diye bağırdığını açıkça duyduğunu söyledi.

NHK, şüphelinin yaralandığını ve hastanede tedavi altına alındığını, bu nedenle polisin onu hemen sorgulayamadığını söyledi.

image

Japon basınında çıkan haberlere göre, 40 yaşlarında bir adamın yakınlardaki bir benzin istasyonunda 40 litre benzin (9 galon) aldığını söyledi.
Asahi Shimbun gazetesinin haberine göre, yakıt için kullanılan iki konteyner daha sonra yangın mahallinde bulundu.

Bu arada Kyoto animasyon Direktörü Hideaki Hatta, yayında, şirketin yakın zamanlarda tehdit edici e-postalar aldığını söyledi.

Ofisimize ve satış departmanımıza hitap ederek, ölmemizi söylediler” dedi.

-Stüdyo Hakkında Ne Biliyoruz?

KyoAni olarakta bilinen Kyoto Animation 1981 yılında kuruldu, ve bir çok popüler anime’ye imzasını attı. içerisinde “K-On” ve “The Melancholy of Haruhi Suzumiya” ‘da dahil olmak üzere.

Stüdyo, 2016 yılında bağımsız olarak “A Silent Voice” animesini yayınladı.

KyoAni’nin serilerinden biri olan, Evergarden, Global pazar için Netflix tarafından alındı.

Ayrıca Okul Hayatı konulu bir çok popüler Grafik Novel’de yayınladı.

Stüdyo, animatörlerine düzenli bir maaş ödeyerek, personel üzerinde aşırı baskı oluşturduğu düşünülen, ve endüstri’nin standartlarını kıran “görüntü başına” ödemeylede bilinir.

-Fanlar Nasıl Tepki Verdi?

Anime’yi sadece Japonya’da değil, dünya çapında takip eden büyük bir kitlesi bulunmakta.

Sosyal medyada birçok fan şoklarını ifade ediyor ve en sevdikleri KyoAni serilerinin resimlerini yayınlıyor.

“Help KyoAni Heal” (KyoAni’nin iyileşmesine yardım et) başlıklı bir GoFundMe kampanyası da başlatıldı, altı saat içinde 300.000 $ ‘ dan fazla (£240,000) para toplandı.